Владата го презентираше проектот за проектирање и поставување на фотоволтаични системи

Со цел да се зголеми енергетската ефикасност и да се обезбеди трајната заштита на животната средина, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерката за финансии, Нина Ангеловска денеска се обратија...

Владата ги презентира резултатите од економските политики

Економските политики на Владата на Република Северна Македонија продолжуваат да даваат резултати што се рефлектира со пораст на бруто домашниот производ од 3,6% и намалување на невработеноста во третиот квартал на 2019 година на...

УЈП започна со исплата на средства од „Мој ДДВ“

Управата за јавни приходи започна со исплата на парични средства согласно Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица. Повратот од 15 % од ДДВ се префрла на сметките на граѓаните кои...

Од 6-8 декември саем „Купи куќа, купи стан“, проектот продолжува и догодина

Проектот за субвенционирани станбени кредити од државата - „Купи куќа, купи стан“ продолжува и догодина. Граѓаните од 6-8 декември на саемот „Купи куќа, купи стан“, кој ќе...

Најтргувани акциите на Тутунска, Комерцијална банка и Алкалоид

Акциите на Алкалоид, Комерцијална банка и Тутунска банка најтргувани на макрдонска берза во текот на вчерашниот ден. Британската фунта на 3 декември чини 72.2285, швајцарскиот франк...

Ново задолжување на државата од 24 милиони евра

Денеска државата се задолжи со сума од близу 24 милиони евра на домашниот пазар а утре треба да врати стари долгови во износ од 9,2 милиони евра. Од Министерството за финансии...

Нема пари за субвенции за замена на старите со нови автомобили

Најавената мерка за обнова на возниот парк во земјава, нема да се спроведе. Нема ниту пари во буџетот за наредната година предвидени за оваа намена, како што вчера објави Телма. Граѓаните кои планираа да...

Доверителите со побарувања од над 16 милиони евра од Штипски Бетон

Повеќе од 16 милиони евра изнесуваат побарувањата од доверителите на фирмата во стечај „Бетон“ – Штип, кои што денеска на испитното рочиште ги прифати стечајниот управник Драги Димовски. Оспорени се помалку од девет милиони евра побарувања....

Од 15 декември започнува #МојаНаграда, највисоката награда 50.000 евра

Од 15 декември започнува наградната игра МојДДВ #МојаНаграда, која ќе трае една година и на која ќе се доделат две главни премии од по 50.000 евра, секој месец ќе се доделуваат 15 награди од...

Преку 180.000 корисници на апликацијата „МојДДВ“

На околу 185 илјади граѓани кои скенирале фискални сметки во месец декември ќе им бидат испалтени вкупно 3 милиони евра од проектот „Мој ДДВ“. Ова беше објавено денеска на...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ