МФ: Со денешната редовна аукција Министерството за финансии сервисира стари долгови од пред 5...

Со денешната аукција Министерството за финансии ќе покрие стари долгови од претходно издадени државни хартии од вредност, кои доспеваат за исплата на 16ти и 19ти октомври. Ова е редовна аукција, најавена во календарот објавен на...

Македонија 17-та на листата на Дуинг бизнис 2020. Пад од седум места, се влошиле...

Македонија е на 17 место на листата на Дуинг бизнис на Светска банка за оваа година, стои во најновиот извештај на светските банкари. Минатата година земјава беше на 10 место на оваа листа. Но, од...

Германските фирми ја фалат Владата што го замрзна прогресивниот данок

Германската комора, чии фирми работат во земјава, изрази пофалба до Владата за тоа што го замрзна прогресивниот данок. Тие велат дека уште кога го воведе Владата прогресивното оданочување, изразиле критика за таа мерка и...

Увоз на автомобили – наскоро данок наместо царина

Предлог – законите за акцизите и за возилата кои се уште не се донесени предвидуваат во иднина наместо акциза за увоз на автомобили да се плаќа данок. Можеби ова придонесе за благо раздвижување на пазарот....

Deutsche Telekom ја исфрла од употреба технологијата на Huawei

Deutsche Telekom (DT) постепено во наредните две години ќе ја исфрли од употреба технологијата на кинескиот гигант Huawei. Цитирајќи извори од компанијата, неделникот Wirtschaftswoche пишува дека DT ќе замени делови од Huawei во основната мрежа,...

Меркел: Не треба никој на старт да биде исклучен за 5G мрежата

Германија на почетокот не треба да исклучи понуда од ниту една компанија за изградба на 5G мобилна мрежа, порача денес канцеларката Ангела Меркел на конгресот на нејзината Христијанско демократска унија (ЦДУ), на која амбициите...

Биткоинот е на најниско ниво во шест месеци

Биткоинот денес падна на шестмесечен минимум, откако кинеската централна банка воведе нови мерки за борба против криптовалутите. Биткоинот, најголемата светска криптовалута, падна за девет проценти на 6.929 долари, на најниско ниво од мај, пренесува Reuters. Народната...

Корбин: Ќе имам неутрален став на вториот референдум за Брегзит

Лидерот на британската опозиција Џереми Корбин потврди дека ќе има неутрален став на другиот референдум за Брегзит, доколку биде избран за премиер на Велика Британија. Неговиот одговор се случи по неколкудневниот притисок да се произнесе...

Макрон призна дека погрешил со поскапувањето на цената на горивото

Макрон во изјава за каналот BFMTV истакна дека минатата година морале да бидат преземени мерки за да се подигне економскиот стандард на луѓето со ниски и средни приходи. Истакна дека во меѓувреме погрешно постапиле кога...

Google се согласи да и плати на Франција казна од скоро милијарда евра

Француската влада и Google постигнаа договор со кој Google треба да плати казна во износ од 965 милиони евра, за да избегне кривично гонење поради даночни измами. Судот во Париз одобри спогодба во која американската...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ