Битиќи: Ќе следи седми пакет економски мерки, доколку биде потребно

Треба да работиме на креирање на модели кои долгорочно ќе и помогнат на текстилната и кожарската индустрија да се подобри нивната состојба, а тоа може да се постигне со технолошко унапредување на работните процеси...

„Лидл” отвара супермаркет во земјава, на стартот ќе инвестира 500.000 евра

По влегувањето во Словенија, Хрватска и Србија, германскиот трговски синџир „Лидл” ќе го отвори својот прв супермаркет и во Северна Македонија, објави специјализираниот портал „Јуропеан Супермаркет Магазин” (ЕСМ), со седиште во ирскиот главен град...

Мастеркард спороведе истражување кое покажува дека 4 од 10 луѓе планираат да користат криптовалути

Гигантот за глобални плаќања „Мастеркард“ спроведе истражување на 15.569 потрошувачи во 18 земји и откри дека 4 од 10 луѓе планираат да користат криптовалута во следната година. Во меѓувреме, 93% од луѓето ќе размислат...

Словенците ги зголемија заштедите, во банките чуваат 23 милијарди евра

Средствата на словенечките домаќинства на депозитни сметки во банките се зголемија за над две милијарди евра на рекордни 23 милијарди евра во пандемиската 2020 година во споредба со претходната година, објави Банката на Словенија. Овој...

ОКТА оствари добивка од 2,6 милиони евра во првиот квартал

Компанијата бележи подобрена профитабилност во услови на продолжена рецесија како резултат на оперативните подобрувања и повисоките меѓународните цени на горивото. ОКТА во првиот квартал од годинава ја подобри профитабиклноста како резултат на оперативните подобрувања и...

Мукаетов: Алкалоид е компанија со незапирлив и постојан раст

Живко Мукаетов, генералниот директор на Алкалоид во интервју за Економија и бизнис зборува за предизвиците во ова пандемиско време, но и за стилот на континуираниот раст кој го обезбедува во компанијата. Моментно Алкалоид пласира...

Ова е цената која што се очекува да ја достигне етереумот до 2025 година

Етереум е криптовалута создадена од Виталик Бутерин и Гевин Вуд и започна да се живее во 2015 година. Тоа е децентрализиран блокчеин со отворен извор со функционалност на паметни договори. Етереум најголема капитализација на...

Индустриското производство во март со раст, за првите три месеци забележан пад

Индустриското производство во март годинава, во однос на истиот месец лани, бележи раст од 7,6 отсто, а за првите три месеци годинава во однос на првиот лански квартал, пад од 6,1 проценти, објави Државниот...

Горивата со нови цени од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучи кои ќе бидат новите цени на нафтените деривати. Минатата недела цените на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, дизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), не се сменија, додека...

Бафет: Високата инфлација е веќе реалност

Легендарниот инвеститор Ворен Бафет предупреди дека доаѓа сериозна инфлација што ќе влијае на закрепнувањето на американската економија. „Гледаме значителна инфлација“, рече Бафет на годишното собрание на акционерите на „Беркшир Хатавеј“, што го емитуваше исклучиво „Yahoo...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ