Славески: Економија е исцрпена, не случајно Владата најави дека ова е последен пакет на...

Трајко Славески во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за целата ситуација со КОВИД-19 во земјата и посочи дека Македонија е земја која полека се исцрпува и не случајно владата навести дека ова...

Биткоин достигна 1 трилион долари пазарна вредност, еден биткоин вреди 56.000 долари

Светската криптовалута број 1 – Биткоин,  во петокот достигна рекордно висока вредност, за прв пат до сега постигнувајќи пазарна вредност од над 1 трилион долари. Еден биткоин БТЦУСД, 7,66%, скокна на рекордни 56.238,55 американски долари,...

САД од денес повторно се дел од Парискиот договор

САД и официјално се приклучија на Договорот за климата во Париз, а администрацијата на Бајден најави драстично намалување на штетните емисии на гас во следните три децении, пренесува Ројтерс. Американскиот пратеник за клима Џон Кери...

Нова криптовалута од БиХ започна да се тргува на берза

Крипто-валутата на Босна и Херцеговина RuXKrypto (RuXCrypto, RXC) котира на берзата Вајтбит, која има лиценца од регулаторот на ЕУ, а тргувањето со неа започна во четвртокот. Оваа криптовалута RuXCrypto (RXC) работи во рударство од 25...

Угостителите денеска на протест: Бараат од Владата протоколи за работа, загубите им се огромни

Со почеток во 14 часот денеска угостителите излегуваат на протест. Според најавите протестот ќе се одржи во населбата Автокоманда на булеварот Александар Македонски од 14 до 17 часот. Угостителите од Владата бараат протоколи за да...

Македонија го презема претседавањето со ЦЕФТА, презентација на приоритетите

Република Северна Македонија годинава ќе претседава со Централноевропскиот договор за слободна трговија (ЦЕФТА). Денеска амбасадорот на Европската Унија Дејвид Гир и министерот за економија Крешник Бектеши, ќе ги презентираат приоритетите за 2021 година за...

Нова турска инвестиција во Бунарџик, инвестиција вредна 12 милиони евра и 200 нови вработувања

Потпишан договорот со турската компанија „Пурпласт“ која отвара фабрика во Бунарџик. Компанијата од автомобилскиот сектор за почеток ќе инвестира 5 милиони евра. Производствениот погон ќе почне со работа најдоцна до мај, а за почеток ќе...

Нов ден, нов рекорд: Вредноста на Биткоинот надмина 52.000 долари

Биткоинот ја надмина вредноста од 52.000 долари утрово во 9 часот, така што оваа најпопуларна криптовалута се тргуваше по цена од 52.150 американски долари. За потсетување, биткоинот вчера скокна за нивото од 51.700 долари за...

Платината достигна највисока цена во последните 6 години

На пазарот на благородни метали, платината го достигна највисокото ниво во последните шест години со цена од 1.337 долари за унца. Само пред една година, цената на платината беше повеќе од половина пониска, само...

Пензиските фондови се една од причините за растот на цената на биткоинот

Големите институционални инвеститори се повеќе инвестираат во крипто-валути. Во изминатите три години, многу работи се променија на пазарот на криптовалути. Во повеќето земји, сега постои некаква форма на регулирање на пазарот на биткоин и на...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ