Македонците во банките штедат 7,2 милијарди евра, а должат 6 милијарди евра

Домаќинствата, на крајот од јули се позадолжени кај банките за 8 проценти во однос од пред една година, покажуваат податоците на Народната банка. Штедењето пак, покажува анализата на Pari.com.mk забавило. Така, населенито за една...

Пари анализа: Кој колку заработува од студентите?! Шест приватни универзитети со вкупен приход од...

Според податоците на Државниот завод за статистика, во академската 2020/2021 година се запишани 50.881 студенти, што претставува намалување за 1,7 процент во однос на академската 2019/2020 година. Најголем број студенти – 83.8 % се...

Бизнисот бара ревидирање на мерките

Угостителите и туристичките работници реагираат за рестриктивните мерки што ги донесе Владата по препорака на Комисијата за заразни болести. Вчера се пожалија и трговците. Укажаа дека трговските центри се речиси празни, дека нивната посетеност...

Макстил со 3000 денари бонус ги мотивира вработените да се вакцинираат

Бонусот  на плата во износ од 3000 денари ги натера вработените од компанијата Макстил АД побрзо да се решат да примат вакцина. Компанијата  веќе втор месец исплаќа ваков додаток на сите работници кои ќе...

Биткоинот повторно расте, достигна 50.000 долари

Биткоинот го продолжи трендот на закрепнување, достигнувајќи вчеравечер вредност од 50.000 долари, наведе CoinDesk. Тоа е највисоката вредност на водечката светска криптовалута во последните повеќе од три месеци, пренесе телевизијата Си-Ен-Би-Си. Оваа дигитална валута во април...

Горивата со нови цени од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе донесе одлука за цените на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела РКЕ ги намали цените на нафтените деривати за половина денар. Од 17.8.2021 година од 00:01 часот...

Асоцијација на спортски обложувалници: Мерките не удрија по профитот, ако продолжи ќе биде толку...

Асоцијацијата на спортски обложувалници алармира дека ако продолжат мерките и непосетеноста на објектите за игри на среќа, ударот врз нивниот профит ќе биде толку силен што ќе мора да отпуштаат работници. По казината и...

Бројот на вработени кај 100-те најголеми работодавачи намален за 2.540, кој најмногу отпуштал лани?!

Човечките ресурси се можеби најбитниот фактор на една држава и истите треба да се третираат како национална стратегија. Нема успешна држава без квалитетен кадар и не може кадарот да се задржи доколку државата не...

Над 70 работни места и бруто плати од 2.000 евра со новата инвестиција на...

Јужнокорејската компанија „Алмак“ и американската компанија „Дура аутомотив системс“ денеска во ТИРЗ 2 во Скопје го означија почетокот на заедничката инвестиција во Македонија. Станува збор за инвестиција од околу 30 милиони евра кои ќе бидат...

Бектеши: Ќе се крати бројот на членови во управните и надзорните одбори во јавните...

На предлог на Министерството за економија Владата на денешната седница го усвои Предлог -законот за изменување и дополнување на Законот за јавни претпријатија со кој се намалува бројот на членови во управните и надзорните...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ