Deutsche Telekom ја исфрла од употреба технологијата на Huawei

Deutsche Telekom (DT) постепено во наредните две години ќе ја исфрли од употреба технологијата на кинескиот гигант Huawei. Цитирајќи извори од компанијата, неделникот Wirtschaftswoche пишува дека DT ќе замени делови од Huawei во основната мрежа,...

Меркел: Не треба никој на старт да биде исклучен за 5G мрежата

Германија на почетокот не треба да исклучи понуда од ниту една компанија за изградба на 5G мобилна мрежа, порача денес канцеларката Ангела Меркел на конгресот на нејзината Христијанско демократска унија (ЦДУ), на која амбициите...

Биткоинот е на најниско ниво во шест месеци

Биткоинот денес падна на шестмесечен минимум, откако кинеската централна банка воведе нови мерки за борба против криптовалутите. Биткоинот, најголемата светска криптовалута, падна за девет проценти на 6.929 долари, на најниско ниво од мај, пренесува Reuters. Народната...

Корбин: Ќе имам неутрален став на вториот референдум за Брегзит

Лидерот на британската опозиција Џереми Корбин потврди дека ќе има неутрален став на другиот референдум за Брегзит, доколку биде избран за премиер на Велика Британија. Неговиот одговор се случи по неколкудневниот притисок да се произнесе...

Макрон призна дека погрешил со поскапувањето на цената на горивото

Макрон во изјава за каналот BFMTV истакна дека минатата година морале да бидат преземени мерки за да се подигне економскиот стандард на луѓето со ниски и средни приходи. Истакна дека во меѓувреме погрешно постапиле кога...

Google се согласи да и плати на Франција казна од скоро милијарда евра

Француската влада и Google постигнаа договор со кој Google треба да плати казна во износ од 965 милиони евра, за да избегне кривично гонење поради даночни измами. Судот во Париз одобри спогодба во која американската...

Додека комисијата со Грција почне да работи, македонски вина од „Северна“ се продаваат во...

Според договорот од Преспа, Македонија и Грција треба да формираат заедничка комисија која треба да го договори користењето на брендот „Македонија“ во трговијата. Таа комисија се уште не е почната со работа и нема одржано...

Хеџ-фондот „Bridgewater Associates“ типува на светска берзанска криза

Најголемиот хеџ-фонд во светот „Бриџватер ашосиејтед“, основан од американскиот милијардер Реј Далио, типувал на пад на берзите во САД и во Европа и на светска берзанска криза до март 2020 година, тврди весникот „Волстрит...

Amazon ќе го тужи Пентагон за договор за облачни услуги вреден 10 милијарди долари

Amazon го тужи Пентагон за договорот за облачни услуги вреден 10 милијарди американски долари, што го освои Microsoft кон крајот на октомври, пренесува АП. Жалбата со која се оспорува договорот е поднесена вчера во федералниот...

Ангеловска: Членството во НАТО отвора пазар од неколку милијарди евра за нашите компании

Економскиот раст забрзува за 2 процентни поени во просек кај земјите кои пристапиле во НАТО. Со влегувањето во Северноатланската Алијанса за македонските компании се отвора нов пазар од неколку милијарди евра, додека политичката сигурност...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -