(ФОТО) Вардар позагаден не сте го виделе!

На социјалните социјалната мрежа на Фејсбук се шират фотофрафии од реката Вардар, а на кои се гледа дека водата се претворила во кафена. Причината за загадената вода засега не е позната, но според коментарите на...

(ВИДЕО) Кочани секојдневно се гуши од фабриката за рециклирање хартија 

До нашата редакција пристигна видео направено од граѓанин на Кочани каде што се гледа како излегува чад од фабриката за рециклирање на хартија, дури и во неработен ден. Граѓаните на Кочани тврдат дека за...

Климатските промени ќе предизвикаат изумирање на пчелите

Научниците предупредуваат дека „климатскиот хаос“ предизвика пад на бројот на пчели ширум светот. Новите истражувања покажуваат дека веројатноста за наоѓање пчели секаде во Европа и Северна Америка се намали за една третина од 1970-тите. Зголемените температури...

ГРАД СКОПЈЕ И УНДП ГО ОТВОРИЈА ЗЕЛЕНИОТ ПОКРИВ НА ГТЦ

Градскиот трговски центар во Скопје доби зелен покрив. Местото каде што граѓаните на Скопје од денеска ќе можат да уживаат во убавините на зелениот покрив на овој објект го отворија градоначалникот Петре Шилегов, Нарине Сахакјан,...

Граѓаните во Кочани со акција за пошумување

Денес во Кочани граѓанското движење за почист воздух реализираше акција за пошумување на падините на Осоговските Планини, при што беа засадени околу илјада садници аризонски чемпрес. Во акцијата се вклучија педесетина граѓани, а пошумувањето се...

(ФОТО) Жителите на Аеродром не знаат да фрлаат ѓубре во новите контејнери

Вака попладнево изгледаше улицата 23 Октомври, поранешна Владимир Комаров во Аеродром кај новиот маркет на “Рамстор”. Десетици кеси со смет наместо во контејнери завршиле покрај нив, откако несовесните граѓани не можеле да го стават внатре...

Нуредини издаде наредба за итно спроведување на брзите мерки во Русино

По иницијатива на министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, на владината седница на 1 декември 2020г. се усвои Заклучокот по кој министерот Нуредини издаде Наредба на Центарот за развој на Полошкиот...

(ФОТО) Зеленилото започна да се обновува во Австралија

После стршните пожари кои ја погодија Австралија, кои беа најголеми досега во историјата, конечно започна да се обновува зеленилото и да се обновува животната средина. Во пожарите загинаа голем број на животни и голема површина...

Студија: Нечистиот воздух придонесува за смртноста од КОВИД-19

Досега голем број студии покажаа дека загадувањето на воздухот од издувните гасови и фабриките го скратува животот за две години на секој маж, жена и дете на Земјата. Загадениот воздух уби 476 000 новороденчиња...

Објавени итните мерки за спас на Преспанското Езеро

На вчерашната, 32 седница, Владата го усвои Акцискиот план за Преспанското Езеро на Министерството за животна средина и просторно планирање подготвено од воспоставената Експертска работна група (ЕРГ). Акцискиот план содржи сет на мерки кои се...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ