Данев: Итно да се донесе Законот со кој се забранува увоз на отпад за...

После три години власт на СДСМ, вчера за прв пат се земаа примероци од ѓубрето од нафтениот кокс и јагленот кој што се увезува во Република Македонија. Додека јавноста три години гласно протестира и апелира...

Лани во Македонија влегле 1.140 контејнери со странски отпад?

Додека македонските граѓани се гушат од енормното загадување, на површина исплива афера, која безмалку ја става Македонија во друштвото на европската еко- мафија. Се дозна дека во депонијата Дрисла требало да стигне странски отпад,...

(ФОТО) Тони отпад се фрлаат на дивите депонии во Ново Село, Визбегово и Вардариште,...

Секој ден тони отпад се фрлаат на дивите депонии во Ново Село, Визбегово и Вардариште, а Шилегов не превзема ништо. Скопје е најзагадениот главен град во Европа. Со пасивноста на Шилегов и непреземањето на...

5 Декември, Интернационален ден на волонтерите

Интернационалниот ден на волонтерите се одбележува секоја година на 5 Декември. Како што велат од Обединетите Нации, овој ден се смета како единствена шанса волонтерите и организациите да ги слават своите напори,...

(Фото) Жалосна слика: Мавровското езеро пресушено

Тажна слика е кога природните убавини ги снемува. Така е и со Мавровско езеро, кое е пресушено. Црквичката која обично е скоро цела потопена во езерото, сега е на суво.

Скопјани и утрово се гушат од загадениот воздух

Утринава во главниот град воздухот е значително загаден и тоа на повеќе локации. Мерните станици покажуваат дека најголема загаденост има во Општина Центар со измерени 203 µg/m3, а потоа следат Миладиновци со 187 µg/m3...

Ова се заклучоците кои Собранието ги донесе за борба со загадениот воздух

Собранието на Република Македонија, на 130-та седница расправајќи по Информацијата за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република Македонија вчера со 73 гласа ЗА и 1 воздржан ги изгласа заклучоците, кои содржат конкретни насоки...

Владата ја дели загриженоста од аерозагадувањето со граѓанските организации, ќе спроведе серија мерки и...

Владата на Република Северна Македонија целосно ја разбира реакцијата на граѓаните и граѓанските организации предизвикана од загадувањето на воздухот, и ја споделува загриженоста.

(ФОТО) ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА: Уништен водопадот во Длабочица од непознати лица со механизација

Непознати лица со механизација го уништиле водопадот во селото Длабочица, Општина Старо Нагоричане, еден од најживописните и најзелени предели во Козјачието. Вандализмот го забележале рекреативци и планинари, коишто викендов биле во планината, по што ги...

На што да се внимава кога се купува маска за заштита од загадување?

Граѓаните како единствен спас од загадувањето од воздухот гледаат во маските за заштита. Сепак со оглед на тоа што на сѐ повеќе места низ градов може да се купат заштитни маски, оправдано се наметнува...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ