О2 Иницијатива: Општината Карпош не знае што значи транспарентност

На денешната 51-ва седница на Советот на општина Карпош треба да се донесат сите програми и буџетот за 2021 година. Седницата не беше најавена, како што е ред, ни на веб страната на општината,...

Се расчистува огромната депонија во Визбегово

Градот Скопје денеска почна голема акција за расчистување на дивата депонија во Визбегово, која претставува повеќедецениски еколошки проблем за Скопје, а особено за жителите на околните општини Шуто Оризари, Бутел и Чучер Сандево. Од оваа...

Објавени итните мерки за спас на Преспанското Езеро

На вчерашната, 32 седница, Владата го усвои Акцискиот план за Преспанското Езеро на Министерството за животна средина и просторно планирање подготвено од воспоставената Експертска работна група (ЕРГ). Акцискиот план содржи сет на мерки кои се...

Граѓаните ќе вршат селекција на отпадот, ќе се забранат пастичните ќеси – Усвоен пакетот...

Владата на синоќешната седница го усвои пакетот закони за селекција и управување со отпадот според ЕУ стандарди. Сите овие предлози за закони се во согласност со регулативата на ЕУ за управување со отпадот и со...

1,2 милиони евра за решавање на проблемот со Преспанското и Дојранското Езеро

Синоќа Владата ја разгледа и усвои информацијата со анализа и акцискиот план за Преспанското Езеро, подготвена од Експертската работна група за Преспанско Eзеро. Владата ги задолжи надлежните институции утврдени во Акцискиот план за Преспанско Eзеро,...

Нуредини: Со посветеност, подобрена регулатива и построги стандарди целиме кон еколошка и зелена држава 

Во отчетот за работата на МЖСПП во првите 100 дена од новата Влада, министерот Нуредини во однос на конкретни активности со кои МЖСПП се бори со загадувањето и директно влијае на остварувањето на правото на...

Иницијатива „Зелен Хуман Град“: Одбиени 27 амандмани за измена во буџетот на Град Скопје

Иницијативата „Зелен Хуман Град“ во која се здружени 12 организации и активистички групи од Скопје денеска обвини дека им се одбиени 27 амандмани кои ги поднеле за измена во буџетот на Град Скопје. Прифатен...

Во океаните завршиле 1.56 милијарди заштитни маски, потребни се 450 години за да се...

Се проценува дека во океаните ширум светот, годинава поради пандемијата, завршиле 1.56 милијарди заштитни маски, што остава сериозни последици врз морските животни и растенија, се вели во извештајот на невладината организација „Океаните на Азија“,...

МЖСПП: Можни се прекини на податоците за квалитетот на воздухот од мерните станици

Министерството за животна средина и просторно планирање информира дека можни се прекини во достапноста на податоците од мерењата на одредени загадувачки параметри во Автоматските мерни станици за квалитетот на воздух.  Како што информираат од министерството...

ОН: Глобалните температури во светот ќе се зголемат за 3 степени Целзиусови 

Се очекува до крајот на векот температурите во светот да се зголемат за 3 степени Целзиусови и покрај годинашниот пад на емисиите поради пандемијата и ветувањата од земјите за намалување на загадувањето, предупредуваат ОН. Во...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -