СЕКОЈ ГРАЃАНИН ПО ЕДНО ДРВО: Екологистите имаат идеја за почист воздух

Ако сите жители на Македонија засадат макар по едно дрвце, за неколку години ќе се види ефектот и ќе имаме почист воздух. Матеј Гогоски, екологист од Струга вели дека околу два милиони садници би помогнале...

Eкологија и климатски промени да стане редовен предмет во училиштата

Младинската организација на ДОМ му предлага на Министерството за образование и наука од наредната учебна година задолжително да се воведе во редовната настава предметот Животна средина и климатски промени. – Во моменти кога светот се...

Поставена нова мерна станица на плоштадот ВМРО

Поставена мерна станица за мерење на нивото на загаден воздух на плоштадот на ВМРО во центарот на градот.

Потребна е промена на нашето управување со отпад ако сакаме да влеземе во ЕУ

За земјите од регионот кои преговарале или започнале преговори за пристапување кон ЕУ, едно од најтешките поглавја е секако Поглавје 27 за животната средина и климатски промени. Ова поглавје вклучува повеќе од 200 правни акти...

Жестока дискусија во Собранието за енормното загадување на воздухот: Заради корупција и неспособност се...

На денешната 130-та седница во Собранието на Република Македонија на која се разгледува точката за енормното загадување на воздухот во Република Македонија, еден од предлагачите на оваа информација, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев жестоко...

Стоилковски: Градоначалникот на Ѓорче Петров го инштува централниот парк заради семејна парцела

Среде најголемата еколошка катастрофа градоначалникот на Ѓорче Петров,  Александар Наумовски го уништува централниот парк на општината само затоа што има семејна парцела од која можеби ќе профитира. Иако негираше, демантираше и велеше дека нема...

Здружението „Грин.орг” од Кочани ќе поднесе кривична пријава за аерозагадување против компанијата „Пејпар мил”

Граѓанското здружение „Грин.орг” од Кочани ќе поднесе кривична пријава против компанијата „Пејпар мил” и нејзиното раководство поради прекумерното и недозволено испуштање чад од фабричкиот оџак и загадување на животната средина. Од Здружението информираа дека при...

О2 Иницијатива: До кога М.Ж. Транспорт АД-Скопје ќе нè загадува со мазут?

Веќе неколку месеци наназад се објавуваат фотографии со црн чад од објект на 3-та Македонска бригада, каде се Македонски Железници Транспорт АД-Скопје. Последната е од вчера, обвинуваат од „О2 Иницијатива“. Како што велат тие, на...

Првата земја во светот со бесплатен јавен превоз

На 1 март 2020 година, Луксембург ќе стане првата земја во светот што ќе добие бесплатен јавен превоз. Властите направија таков потег со надеж дека ќе го намалат бројот на автомобили по патиштата, во...

ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА: Вардар се полни со ѓубре, надлежните молчат

Реката Вардар кај тетовското село Фалише се полни со ѓубре. Фотографиите ги направиле од еколошкото друштво Еко герила од Тетово и го споделија на фејсбук за да се види дека „Вардар не не’ пере“...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ