Значително подобрување на квалитетот на воздухот во земјите зафатени од коронавирусот

Квалитетот на воздухот се подобрува во земјите под карантин како резултат на пандемија предизвикана од ширењето на коронавирусот, велат експертите. Но, рано е да се зборува за долгорочни промени. Фотографиите од американската вселенска агенција НАСА...

Скопјани синоќа дишеа најзагаден воздух

Синоќа повторно граѓаните дишеа загаден воздух. На територија на Македонија најзагадено беше во Скопје, односно во Лисиче и Карпош со загаденост на воздухот со ПМ честици од 158.4 и 154.5 µg/m3  Огромно загадување со ПМ честици...

Југохром: По 5 години со изгаснати печки можна e доградба на системот за отпрашување

Петта година изминува откако прекина работата на фабриката за производство на феролегури „Југохром“ во тетовско Јегуновце поради неисполнетите обврски за достигнување на А интегрирана еколошка дозвола.  Од раководството најавуваат дека е можно придвижување на...

Како би изгледале градовите без автомобили

На фотографиите е прикажано колку простор зафаќаат ист број патници распоредени во автомобили, велосипеди и автобуси. Доколку сакаме да помогнеме во намалување на загадувањето ова е една од мерките што може сами да ја реализираме.

ВМРО-ДПМНЕ: МВР преку Интерпол треба да распише меѓународна потрага по Јани Макрадули

МВР преку Интерпол треба да распише меѓународна потрага по Јани Макрадули. Постои сериозен сомнеж дека заменик министерот за животна средина на СДСМ ја напуштил земјава и заминал на локација каде што ќе може да...

„О2 Иницијатива“ со апел до пратениците да ги усвојат амандманите на Буџетот наменети за...

И покрај фактичката состојба со загадувањето и загрозувањето на животот и здравјето на граѓаните, но и на природата, и за следнава 2021, за буџетот за животна средина се одвоени само 0.49% од средствата и...

Од 1 јули во употреба ќе бидат само ќеси од разградлив материјал

Од 1 јули 2023 година целосно се забранува пуштањето на пазарот во нашата земја на пластични кеси и оксобиоразградливи кеси за носење стоки, односно тоа се оние кеси што ги добивате во маркет за...

„ Марш за нашите животи“ најавен вториот протест на Зелениот фронт

Во исчекувања на првиот рок за исполнување од нашите над 100 барања - 31.12.2019, #ЗеленФронт на здружени над 35 граѓански движења, иницијативи, организира втор протестен марш, во петок, 20-ти декември. Времето и маршутата остануваат...

Обвинителството поведе истрага за третманот на медицинскиот отпад од страна на фирмата „Еко клуб“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека кривичната пријава во предметот за третманот на медицинскиот отпад од страна на фирмата „Еко клуб“ од Битола на записник ја поднесе Главниот инспектор во Град Скопје на 13.12.2019...

Коронавирусот добива нов сојузник, воздухот во Македонија повторно загаден

Повторно се враќа старата мака на граѓаните, покрај со коронавирусот ќе треба да се борат и со загадениот воздух. Уште на самиот старт на грејната сезона, мерните станици низ Македонија покажуваат високо...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -