ВМРО-ДПМНЕ: Општина Аеродром го има најнеспособниот градоначалник кој направи најзагадена општина во државата

Вчера и денес општина Аеродром го дише најзагадениот воздух во земјава, а државава е на 6то место во Светот по нечист воздух. Жителите на општина Аеродром го имаат најнеспособниот градоначалник Златко Марин кој направи...

(ВИДЕО) Меркел смета дека Србија вакцинира побрзо од Германија поради кинеската вакцина

Германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за јавниот сервис АРД, кое беше посветено на вакцинирање против вирусот корона спомена дека Србија вакцинира побрзо од Германија пореди кинеската вакцина. „Србија вакцинира побрзо, со кинеската вакцина. Отсекогаш...

Утрово Струмица најзагаден град, а Македонија 12та во светот

Според апликацијата „Мој воздух“, утрово во Македонија најзагаено е во Струмица, па понатаму се Охрид, Куманово и Скопје. Во светски рамки Македонија е на дванаесетто место по загаденост со ПМ10 честички.

(ФОТО) Побеле Брегалцица кај Штип, крим-техника и риболовци земаа примероци од водата

Водата од реката Брегалцица доби бела боја во делот кај стопанските објекти во кругот на поранешниот текстилен комбинат „Македонка“ во Штип. Екипи од крим техника од штипската полициска станица и членови на Здружението на спортски...

Муцунски: Инсистираме на итни и интерветни политики за намалувањето на загадувањето

Денес кога почнува амандманската расправа за Буџетот за 2021 година, како Пратеници од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе инсистираме на итни и интерветни политики насочени кон намалувањето на загадувањето и справувањето со сите негативни...

На еко акцијата на езерото Калиманци, собрани над 10.000 пластични шишиња

Пет камиони биле наполнети со разновиден отпад, најмногу пластични шишиња, на последната екоакција на браната Калиманци. Акцијата била иницирана од еколошкото друштво „Здравец“ од Македонска Каменица и биле извадени речиси 10.000 пластични шишиња, најмногу наталожени пред главниот насип на...

Шилегов од трибината во Скопје: Војната против аерозагадувањето мора да ја добиеме!

Влезени сме во војна која што мораме да ја добиеме – таа војна се вика системско решавање на аерозагадувањето. – порача Петре Шилегов од граѓанската трибина во Скопје. Сите го дишиме истиот воздух, а нашето...

Нуредини: Со посветеност, подобрена регулатива и построги стандарди целиме кон еколошка и зелена држава 

Во отчетот за работата на МЖСПП во првите 100 дена од новата Влада, министерот Нуредини во однос на конкретни активности со кои МЖСПП се бори со загадувањето и директно влијае на остварувањето на правото на...

КРИМИНАЛЦИ СО ПУШКИ СЕ ЗАКАНУВААТ НА ГРАЃАНИ И УБИВААТ ЖИВОТНИ ВО ПАРКОТ НА ПРИРОДАТА...

КРИМИНАЛЦИ СО ПУШКИ СЕ ЗАКАНУВААТ НА ГРАЃАНИ И УБИВААТ ЖИВОТНИ ВО ПАРКОТ НА ПРИРОДАТА ГАЗИ БАБА❗️ До ЗЕЛЕН ХУМАН ГРАД стигнаа информации дека веќе подолг период во паркот на природата има случаи на криволов! Граѓаните кои...

(ФОТО) Загадувањето на воздухот низ фотографии

Загадувањето на воздухот останува најголем проблем за граѓаните. Иако секоја година се ветуваат голем број на мерки и проекти сеуште нема никаков напредок во борбата против загадувањето. Граѓаните се загрижени за своето здравје и за...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -