Утрово Струмица најзагаден град, а Македонија 12та во светот

Според апликацијата „Мој воздух“, утрово во Македонија најзагаено е во Струмица, па понатаму се Охрид, Куманово и Скопје. Во светски рамки Македонија е на дванаесетто место по загаденост со ПМ10 честички.

(ФОТО) Побеле Брегалцица кај Штип, крим-техника и риболовци земаа примероци од водата

Водата од реката Брегалцица доби бела боја во делот кај стопанските објекти во кругот на поранешниот текстилен комбинат „Македонка“ во Штип. Екипи од крим техника од штипската полициска станица и членови на Здружението на спортски...

Муцунски: Инсистираме на итни и интерветни политики за намалувањето на загадувањето

Денес кога почнува амандманската расправа за Буџетот за 2021 година, како Пратеници од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе инсистираме на итни и интерветни политики насочени кон намалувањето на загадувањето и справувањето со сите негативни...

Шилегов од трибината во Скопје: Војната против аерозагадувањето мора да ја добиеме!

Влезени сме во војна која што мораме да ја добиеме – таа војна се вика системско решавање на аерозагадувањето. – порача Петре Шилегов од граѓанската трибина во Скопје. Сите го дишиме истиот воздух, а нашето...

Нуредини: Со посветеност, подобрена регулатива и построги стандарди целиме кон еколошка и зелена држава 

Во отчетот за работата на МЖСПП во првите 100 дена од новата Влада, министерот Нуредини во однос на конкретни активности со кои МЖСПП се бори со загадувањето и директно влијае на остварувањето на правото на...

(ФОТО) Загадувањето на воздухот низ фотографии

Загадувањето на воздухот останува најголем проблем за граѓаните. Иако секоја година се ветуваат голем број на мерки и проекти сеуште нема никаков напредок во борбата против загадувањето. Граѓаните се загрижени за своето здравје и за...

Значително подобрување на квалитетот на воздухот во земјите зафатени од коронавирусот

Квалитетот на воздухот се подобрува во земјите под карантин како резултат на пандемија предизвикана од ширењето на коронавирусот, велат експертите. Но, рано е да се зборува за долгорочни промени. Фотографиите од американската вселенска агенција НАСА...

Скопјани синоќа дишеа најзагаден воздух

Синоќа повторно граѓаните дишеа загаден воздух. На територија на Македонија најзагадено беше во Скопје, односно во Лисиче и Карпош со загаденост на воздухот со ПМ честици од 158.4 и 154.5 µg/m3  Огромно загадување со ПМ честици...

Југохром: По 5 години со изгаснати печки можна e доградба на системот за отпрашување

Петта година изминува откако прекина работата на фабриката за производство на феролегури „Југохром“ во тетовско Јегуновце поради неисполнетите обврски за достигнување на А интегрирана еколошка дозвола.  Од раководството најавуваат дека е можно придвижување на...

Како би изгледале градовите без автомобили

На фотографиите е прикажано колку простор зафаќаат ист број патници распоредени во автомобили, велосипеди и автобуси. Доколку сакаме да помогнеме во намалување на загадувањето ова е една од мерките што може сами да ја реализираме.
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ