Дали македонското општество е подготвено за „новото” дигитално време?

Дигитализацијата разбрана како примена на дигиталните технологии во секојдневното живеење во светски рамки беше тренд пред Ковид-19 кризата, но доби на интензитет во текот на истата. Пандемиската 2020 година се нарекува game changer или...

АНАЛИЗА: Македонската економија во 2020 година беше побогата за 7,045 новоформирани комапнии

Иако ковид ситуацијата наруши голем дел планираните инвестициони проекти на постоечките компании, сепак на сцената настапија нови правни ентитети, кои и во услови на криза се решија да ја започнат својата „голгота” низ националниот...

Затворени компании во 2020 година – анализа на македонското стопанство

2020 година ќе биде одбележана по доста тешки моменти и полни со искушенија предизвици кои беа видливи во сите пори на општеството. Надежта дека во блиска иднина  ќе се соочиме со регулирање на кризата...

Биткоин: Како настанал, кој го измисли и дали ќе исчезне?

Се повеќе и повеќе трговци го прифаќаат биткоинот како платежно средство. Што е тоа што го прави биткоинот или воопшто крипто-валутите, толку интересни? Откако заврши еден од најлошите месеци на берзата на 31 октомври 2008...

Дали би инвестирале во компанија за производство на лажно месо?

Брзиот развој на технологијата и технолошките иновации имаа значителен позитивен ефект врз развојот на постоечките индустрии меѓутоа, во исто време создадоа и нови индустрии и сектори кои го привлекоа вниманието на инвеститорите. Од една...

Се врати во сила Законот за акцизи, бензините и дизелот поевтини за два денари

Од денеска престана да важи Уредбата со законска сила за примена на Законот за акцизите за време на вонредна состојба, со што повторно стапи во сила Законот за акцизи. Тоа придонесе Регулаторната комисија за...

Повеќе од 96 милиони лица во светот заразени од коронавирус, бројките постојано растат

Според веб страницата „Worldometers“  од почетокот на пандемијата со коронавирусот во светот досега се потврдени вкупно 96.009.891 случаи, а 25.330.409 од нив во моментов се водат како активни. Фатален крај од заразата досега имале вкупно...

Димовски: Постојат најмалку 20 национални катастрофи во оваа епизода со Бугарија

Според Илија Димовски, поранешен пратеник од ВМРО-ДПМНЕ кој остро се спротиставуваше на Договорот за добрососедство со Бугарија при неговото усвојување во Собранието и укажуваше на долгорочните штетни последици од истиот, пишува дека постојат најмалку...

Додека Македонска пошта трупа долгови, приватна компанија со профит од 1.6 милиони евра

Дваесет компании од поштенската дејност во 2019 година имале приходи од 38,4 милиони евра, добивка од 2 милиони евра и вработувале 2.959 луѓе. Во поштенскиот бизнис во земјава работат 103 компании. При тоа, само една...

Од 6.700 лица заболени од рак во државава на годишно ниво, само половина ја...

Од скоро 6.700 лица заболени од Просечно во Република Македонија во периодот 2010-2019 нови случаи на ниво на година има 6694, односно на 100 000 население има 323 случаи, 55% од случаите се мажи додека...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ