Водич за исхрана според возраста. Што треба да јадете на 20, што на 30, 40, 50 и над 60 години?

Водичот објавен во книгата Мозаик ја потенцира, меѓу другото, важноста на конзумирање храна соодветна за вашата возраст, затоа што нашите тела во различни фази од животот имаат различни животни потреби.

Врз основа на ова, едно бебе треба да консумира цел спектар на хранливи материи во мали, лесно сварливи делови и треба да јаде лушпи од житни култури кога ќе започне да се движи.

Адолесценцијата, сепак, бара повеќе протеини, а девојките треба да консумираат повеќе железо.

Во дваесеттите години

Истражувањата потврдија дека оваа возрасна група јаде помалку здрава од повозрасните лица“, сугерирајќи висок внес на храна богата со маснотии, шеќер и сол.

Преголемото внесување на алкохол предизвикува дебелина, висок холестерол во крвта, крвен притисок и дијабетес.

Редовната физичка активност неколку пати неделно е важна во овие години, како и хранлива диета која вклучува многу калциум (млечни производи, леб, тофу, бадеми и зелен лиснат зеленчук) затоа што телото сè уште ги гради коските. Обезбедување на соодветно внесување калциум во дваесеттите години, помага да се спречи остеопорозата подоцна во животот.

Жените треба да јадат многу храна богата со железо, како што се месо, јајца, сушено овошје, зелен лиснат зеленчук (и заради фолати), и зрнести житни култури.

Во триесеттите и четириесеттите години

Оваа возрасна група се карактеризира по тоа што со одговорноста во кариерата и семејството, нивото на активност често се намалува и стресот и заморот можат да предизвикаат лош избор во исхраната.

Покрај тоа, на возраст меѓу 35 и 40 години, коскената маса и густината почнуваат да се намалуваат, затоа потребно е да се внесува храна богата со витамин Д (риба, јајца, путер), калциум (млечна храна и зелен лиснат зеленчук) и протеинска храна може да која може да го спречи ова слабеење.

Дијабетесот тип 40 е исто така почест после 40-тата година. Меѓу факторите на ризик секако има прекумерната телесна тежина, особено околу стомакот. За да се избегнат овој и другите здравствени проблеми, јадете риба, ореви и грав заради разновидноста на протеини и внесувајте многу храна од интегрални житарки, богати со растителни влакна. Консумирањето повеќе овошје и зеленчук богато со калиум ќе ви помогне во борбата против високиот крвен притисок .

Во педесеттите и раните шеесетти години

Бидејќи и двата пола се поподложни на кардиоваскуларни оштетувања во тие години, добрата и здрава исхрана е клучна за оваа возраст.

Преголемиот внес на сол (повеќе од 6г на ден) е поврзан со висок крвен притисок и ризик од срцев удар. Намалете го внесот на преработена храна (учествува со 75% од вкупниот внес на сол) и храна богата со заситени маснотии и транс-маснотии.

Оваа популација исто така се препорачува да консумираат повеќе „добри“ масти, цели зрна, ореви и свежо овошје и зеленчук, храна која ви обезбедува антиоксиданти, витамини од групата Б и полинезаситени масни киселини, идентификувани со истражувањата, како важни фактори одржување на здравјето на мозокот и намалување на ризикот од болести како што е Алцхајмерова болест.

Над шеесет и петтата година

На оваа возраст, луѓето се повеќе склони кон инфекции и други болести и состојби. Поради ова, јадете многу овошје и зеленчук заради витаминот Ц, кој спречува инфекции, и витамин Д за зајакнување на коските и спречување на остеопороза, а луѓето над 65 години треба да земаат и додатоци на витамин Д.

Исто така за оваа возраст се препорачува консумирање на растителни влакна, вклучувајќи свежо овошје и зеленчук и цели зрна за да помогне во борбата против запек и дигестивни проблеми.

Според Светскиот фонд за истражување на ракот, не-скробниот зеленчук, како зелен лиснат зеленчук, штити од некои видови рак на устата, грлото, гркланот, хранопроводот и желудникот, тврдејќи дека постарите луѓе сигурно треба да пијат литар до две течности на ден.