ТАЖНА ВЕСТ: Почина Синиша Михајловиќ – фудбалскиот свет завиен во тага

BOLOGNA, ITALY - AUGUST 30: Sinisa Mihajlovic, manager of Bologna FC waves during the Serie A match between Bologna FC and SPAL at Stadio Renato Dall'Ara on August 30, 2019 in Bologna, Italy. (Photo by Kaz Photography/Getty Images)

По долгогодишна борба со леукемијата, денеска во Рим на 53-годишна воздраст почина поранешниот српски фудбалер и тренер Синиша Михајловиќ. Зад себе ја остави сопругата Аријана и петте деца.

Михајловиќ роден е на 20 февруари 1969 година во Вуковар. Со фудбал почнал да се занимава во локалниот клуб Боров во кој и стана професионалец.

Две години подоцна се пресели во Војводина, а во 1990 година пристгнува во Црвена Ѕвезда со која стана Европски и Светски шампион.

После две години заминува во Италија каде настапуваше за Рома, Сампдорија, Лацио и Интер, при што се здоби со статус на еден од најдобрите одбрамбени играчи во Серија А.

Во 1999 година беше прогласен за најдобар фудбалер на Југославија, а за репрезентацијата одигра 63 натпревари и постигна 10 погодоци.

Како тренер ги водеше тимовите на Болоња, Катанија, Фиорентина, Сампдорија, Милан,Торино, Спортинг, а беше селектор и на Србија.

Од него се простија голем број на фудбалски ѕвезди, како Филипо Инзаги, Алесандро Неста, големиот Франко Барези, Кристијан Виери и многу други.