Земјотрес со јачина од 5,8 степени го погоди Мелбурн

Со јачина од 5,8 степени земјотрес го погоди австралискиот град Мелбурн, а земјотресот бил почувствуван и во повеќе делови од југоисточна Австралија.

Неколку гради се оштетени во Мелбурн, а епицентарот бил во Менсфилд, град недалеку од Мелбурн.

Премиерот Скот Морисон изјави дека нема информации за жртви ниту за повредени.