Претседателот на Европскиот совет го осуди недостигот на лојалност на САД во кризата со подморниците

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска оцени дека САД покажале недостиг на лојалност и транспарентност кон кризата со раскинувањето на договорот за австралиската нарачка на француските подморници во рамките на новото стратешко партнерство на САД, Велика Британија Британија и Австралија.

-Основните принципи меѓу сојузниците се транспарентноста и довербата, тие одат заедно. И што гледаме сега? Очигледен недостиг на транспарентност и лојалност, рече Мишел пред новинарите во Њујорк на маргините на Генералното собрание на ОН.

Мишел додаде дека Европската унија (ЕУ) побара појаснувања од Вашингтон за да ги разбере намерите на стратешкото партнерство меѓу  трите земји, бидејќи тоа е неразбирливо.

САД, Велика Британија и Австралија на 15 септември го објавија новото партнерство во Индо-пацифичкиот регион, но овие земји претходно не ја консултираа Франција, која загуби вреден договор за испорака на подморници во Австралија.

Мишел изјави дека ЕУ тој ден се почуствува дека е игнорирана од американскиот претседател Џо Бајден исто како во времето на неговиот претходник Доналд Трамп.

-За време на поранешниот претседател на САД, според неговиот тон и обраќање, барем беше јасно дека ЕУ не е партнер и нивен неопходен сојузник, рече Мишел.