(ВИДЕО) Најмалку осум убиени на пукање на универзитет во Русија

Најмалку 8 лица е убиени, а шестмина се повредени во вооружен напад што денеска се случи на универзитет во рускиот град Перм. Како што пренесуваат локалните агенции, непознатиот напаѓач влегол на територијата на универзитетот и отворил оган врз студентите и професорите. Луѓето бегале, а некои дури и скокале од прозорците.

Според извори на Ројтерс напаѓачот бил вооружен студент.

„Околу 11 часот по локално време (8 часот по средноевропски време) непознат вооружен напаѓач упадна во кампусот на Пермскиот универзитет и отвори оган“, соопштија од универзитетот.

„Како резултат на нападот осум луѓе загинаа, а уште неколку се ранети“, се наведува од рускиот Истражен комитет во кусата изјава, без повеќе поединости.