Регистрирани се само 4 нов случај на КОВИД-19

Во последните 24 часа се направени 1.337 тестирања, а регистрирани се 4 нов случај на КОВИД-19 од:

  • Скопје – 3
  • Прилеп – 1.

Пријавено е 1 починато лице:  од Скопје (66г).

Регистрирани се 14 оздравени пациенти од:

  • Скопје – 8
  • Куманово – 3
  • Прилеп, Неготино и Македонска Каменица – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 835.436 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.540, бројката на оздравени пациенти е 149.642, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 426