Филипче: Успешно извршена уште една трансплантација на срце

Извршена е уште една успешна трансплантација на срце, која е четврта во земјава од минатиот мај, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил.

– Рано утрово срцето на 44-годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Пациент кој неколку години боледува од тешка кардиоваскуларна болест доби шанса за нов живот. Во изминативе 24 часа 100-ина лекари, медицински сестри и болничари работеа заедно како тим и покажаа како беспрекорно функционира здравственитот ситем, истакна Филипче.

Медицинските тимови од Клиниката за урологија и Клиниката за кардиохирургија пред полноќ почнаа експлантација на бубрези и срце од 44-годишна пациентка која вчера попладне е дијагностицирана со мозочна смрт.