Регистрирани се 67 нови случаи на Ковид 19, починати 31 лице

Во последните 24 часа се направени 1169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопе 28

-Куманово 8

-Гостивар и Охрид по 4

-Прилеп, Тетово, Битола, Кавадарци и Штип по 3

-Струга, Кичево и Ресен по 2

-Свети Николе и Кратово по 1

Пријавено е вкупно 31 починато лице: 9 од Скопје (42г,64г,68г,68г,72г,73г,77г,77г,86г), 4 починати лица од Тетово (66г,73г,75г,78г), 3 починати лица од Велес (64г,72г,73 г), по 2 починати лица од Битола (43г,68г), Охрид (45г,87г), Струга (54г,64г) и Берово (43г,82г) и по 1 починато лице од Куманово (59г), Прилеп (70г), Кавадарци (82г), Кочани (63г), Радовиш(60г), Виница (67г) и Пробиштип(71г). Од починатите, 28 се во болнички, а 3 во домашни услови.

Регистрирани се 782 оздравени пациенти од:

-Скопје 267

-Струмица 151

-Кавадарци 54

-Прилеп 43

-Битола 40

-Куманово 29

-Валандово 23

-Штип 22

-Неготино 15

-Велес и Охрид по 14

-Кочани 13

-Крива Паланка 12

-Виница 11

-Тетово и Гевгелија по 9

-Свети Николе и Делчево по 8

-Гостивар 7

-Кичево и Пробиштип по 5

-Демир Капија 4

-Радовиш, Крушево и Македонска Каменица по 3

-Богданци и Кратово по 2

-Струга, Ресен, Берово, Македонски Брод, Пехчево и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 726.409 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.814, бројката на оздравени пациенти е 134.653, на починати е 4.992, а бројот на активни случаи изнесува 13.169.