Престрелка пред седиштето на ЦИА

(FILES) This file photo taken on August 13, 2008 shows the seal of the Central Intelligence Agency (CIA) in the lobby of CIA Headquarters in Langley, Virginia. The CIA can turn your TV into a listening device, bypass popular encryption apps, and possibly control your car, according to a trove of alleged documents from the US spy agency released on March 7, 2017 by WikiLeaks. The group posted nearly 9,000 documents it said were leaked from the Central Intelligence Agency, in what it described as the largest-ever publication of secret intelligence materials. / AFP PHOTO / AFP FILES / SAUL LOEBSAUL LOEB/AFP/Getty Images

Најмалку еден агент на ФБИ денеска отвори оган врз вооружен маж кој се појавил на платото пред главниот влез во седиштето на ЦИА во Вирџинија, соопштија властите.

Во соопштението на ФБИ се наведува дека осомничениот излегол вооружен од својот автомобил, поради што агенти на ФБИ отвориле оган и го повредиле.

Напаѓачот, кој досега не е идентификуван, веднаш бил пренесен в болница и засега нема информации за неговата здравствена состојба.

– Го анализираме инцидентот и ќе настојуваме колку е можно побрзо да дојдеме до конкретни заклучоци, се додава во соопштението на ФБИ.