Еве зошто на телото му е потребен и лошиот холестерол

Луѓето станаа опседнати со опасностите од холестерол. Ова е особено присутно кај постарата популација. Па, што е холестеролот и како влијае на нашето здравје

Еве што е „добар“ и што е „лош“ холестерол:

Околу 75% од алкохол растворлив во масти се синтетизира во црниот дроб, а остатокот влегува во организмот преку храна. Постои поделба на „добар“ – липопротеин со висока густина и лош – липопротеин со мала густина, еден вид холестерол.

Се тврди дека „лошиот“ холестерол кој доаѓа од црниот дроб до органите создава плаки на sидовите на крвните садови, а „добриот“ холестерол, напротив, поминувајќи од органите до црниот дроб, комбинира вишок „лоши“ липопротеини и спречува срцеви заболувања.

Ваквите акумулации се особено во изобилство на ѕидовите на артериите кај постарите лица. Затоа, многумина веруваат дека мрсната храна е многу штетна за срцето и крвните садови и не треба да се консумира. Исто така, се верува дека мора да земате што повеќе лекови кои го намалуваат нивото на холестерол.

Зошто на телото му треба „лош“ холестерол?

Во природата, можете да најдете лек за секоја болка што ве мачи, но мора да погледнете внимателно. И на прашањето зошто телото произведува супстанца што се држи до sидовите на крвните садови има многу едноставен одговор – тоа значи дека на телото му требат тие наслаги.

Докажано е дека липопротеините со мала густина имаат антиинфламаторни својства. И тие ги редат артериите во оние места каде има микротрауми и повреди, ги лекуваат и го намалуваат воспалението. Повеќето од овие повреди се кај постари лица, бидејќи ѕидовите на нивните крвни садови претрпуваат промени поврзани со возраста.

Нивните тела произведуваат се повеќе холестерол за лекување или санирање на таквата штета. Но, ваквите процеси се предизвикани од зголемен шеќер во крвта, така што треба да има мерка во сè, дури и во ова.

Кои масти му се потребни на телото?

Треба да разбереме дека на нашето тело му треба одредена количина на растителни и животински масти и треба соодветно да ја прилагодиме исхраната. Најважните масти се наоѓаат во ладно цедени растителни масла: маслиново, сенф, ленено семе, кокос, авокадо. И животински масти: риба, месо, жолчки од јајце.

Но, се разбира, животните не треба да се трујат со токсични материи. Исто така, мора да ја надгледувате подготовката на јадења со месо, дозволено е варено, задушено и печено, но не пржено во длабоко масло. Најдобро е да се јаде месо и млечни производи од овци или кози, во форма на кефир или јогурт.

Што треба да избегнуваме?

Вреди да се прифати како факт дека рафинираниот шеќер не носи никаква корист за организмот и предизвикува многу нарушувања во системите, вклучително и васкуларни проблеми. Белото брашно и скроб исто така треба да бидат наведени како нездрава храна за крвните садови.

Покрај тоа, подобро е целосно да се исклучи или строго да се ограничи употребата на сите конзервирани јадења, кои содржат многу шеќер и неговите синтетички замени, пченка и други сирупи, а во исто време да ги елиминираат алкохолот, кофеинот и рафинираните растителни масла.

Што друго влијае на здравјето на крвните садови?

Со цел да се реши проблемот со веќе постоечките плаки на мембраната на крвните садови и да се спречи нивното повторно развивање, потребно е не само да се прилагоди исхраната. За здравјето на васкуларниот систем, потребен ви е витамин Ц, кој спречува оштетување на артериите, магнезиум, лук, свеж зеленчук и билки, како и куркума.

Сите тие го регулираат нивото на холестерол. Покрај тоа, есенцијалните масла од лаванда и рузмарин имаат нормализирачки ефект при масажа. Со цел да се задржи тонот на васкуларните мембрани, редовно вежбање и употреба на витамин Ц, колаген, глицин добро помагаат.