Еве од што се добива целулитот и како да се справите со него

Избегнувајте благи и многу солена храна затоа што стимулира акумулација на течност во организмот, додека кафето и алкохолот ја забавуваат циркулацијата.

Целулитот се јавува од повеќе причини, како слабост на сврзното ткиво, нарушувања на циркулацијата, физичка неактивност, неправилна исхрана, стрес или пушење, а најчесто се јавува на кожата на бутовите, задникот, околу колената, стомакот и глуждовите. Општа препорака е лесна храна, малку заситени маснотии и богата со витамини, минерали, влакна и вода.

Со промена на секојдневните навики на јадење, од кои треба да се елиминира целата рафинирана и преработена храна, пржена и пресолена храна, потребно е да се воведе дневна физичка активност и да се обрне внимание на хидратацијата на организмот. Во текот на денот, тој препорачува два до два и пол литри вода, а билните чаеви се одличен додаток.

Газирани сокови

Различни газирани и често негазирани сокови содржат многу шеќер, така што тие брзо ја намалуваат напнатоста на кожата. Заменете ги со обична вода во која можете да додадете малку чаеви од лимон или билки.

Бел леб

Нутриционистите препорачуваат белото брашно да се отстрани од менито. За разлика од суровата, ‘ржта или оризот – белиот леб го зголемува нивото на инсулин и носи „празни калории“, кои го стимулираат формирањето на масните клетки.

Храна со многу маснотии

Колбаси и други месни производи, путер, маргарин и полномасно сирење се полни со транс-масни киселини, па затоа има брзо зголемување на инсулинот во крвта, што го стимулира формирањето на масни наслаги и целулит.

Алкохолни пијалоци

Алкохолот содржи голем број токсини и калории. Покрај тоа, витамин Ц, калциум и цинк се потешко се апсорбираат во организмот и со тоа алкохолот го блокира нивниот ефект против маснотии.

Шеќер

Храната богата со шеќер предизвикува ненадеен скок на инсулин, што го стимулира формирањето на масно ткиво. Врзувањето на шеќерот со протеините ја ослабува улогата на протеините и се јавува воспаление, поради што целулитот е болен на допир во подоцнежните фази.

Соја сос

Полн е со сол, која врзува вода за себе, што потоа најдобро се гледа на масните наслаги на желудникот, па затоа е подобро да не го додавате во храната и да користите свежи билки за вкус.

Брза храна

Брзата храна комбинира неколку состојки што треба да се избегнуваат – висока содржина на токсини, адитиви, заситени масти и калории. Поголемиот внес на брза храна, исто така, доведува до зголемување на масните наслаги и видливоста на целулитот.