Регистрирани се 726 нови случаи на Ковид-19, починати 7 лица

Во последните 24 часа се направени 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 367

-Прилеп 53

-Куманово 34

-Неготино 29

-Кавадарци 26

-Битола 25

-Охрид 23

-Крива Паланка 21

-Велес 18

-Тетово 17

-Гевгелија 14

-Гостивар 12

-Кочани 10

-Штип и Струга по 9

-Пробиштип 8

-Демир Капија 7

-Струмица, Берово, Крушево, Кратово и Демир Хисар по 5

-Кичево 4

-Свети Николе и Ресен по 3

-Делчево, Виница, Валандово и Богданци по 2

-Македонски Брод 1

Починати се 7 лица, по 2 пациенти од Скопје (77г,74г) и Кичево (71г, 51г) , и по 1 пациент од Битола (72г), Неготино (67г) и Кавадарци (64г). Шест пациенти се починати во болнички услови, еден пациент во домашни услови.

Регистрирани се 368 оздравени пациенти од:

-Скопје 154

-Прилеп 61

-Охрид 25

-Битола 17

-Велес и Струга по 14

-Куманово 12

-Тетово и Гевгелија по 9

-Штип 7

-Гостивар и Струмица по 6

-Делчево 5

-Дебар 4

-Кочани, Кичево, Ресен и Радовиш по 3

-Крива Паланка, Пробиштип, Кратово и Валандово по 2

-Неготино, Крушево, Свети Николе, Богданци и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 526.870 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 103.746, бројката на оздравени пациенти е 91.875, на починати е 3.151, а бројот на активни случаи изнесува 8.720.