АстраЗенека го продаде својот удел во Модерна за над милијарда долари

Британско-шведската мултинационална „АстраЗенека“ го продаде својот удел од 7,7 проценти во „Модерна“ за над една милијарда долари откако акциите на американската биотехнолошка компанија пораснаа благодарение на пробивањето на пазарот на нејзината вакцина за коронавирус, објави „Лондон тајмс“.

„Тајмс“ забележува дека не е познато кога АстраЗенека го продала својот удел во „Модерна“, со која планира да продолжи со партнерството во производството на лекови за други болести, пренесува Ројтерс.

АстраЗенека би можела да ја помине својата козидна вакцина, развиена во соработка со Универзитетот Оксфорд, на комерцијална основа во иднина, ако вирусот стане ендемичен, се додава во текстот.

Модерна, чија вакцина е одобрена за итна употреба против коронавирусот во САД, минатата недела објави дека очекува да ја продаде оваа вакцина во износ од 18,4 милијарди долари оваа година.