Боинг ги приземји авионите 777 по инцидентот на еден авион над Денвер

По неколку инциденти производителот на авиони „Боинг“ препорача приземјување на десетици свои авиони низ светот, откако еден од неговите авиони претрпе дефект, пишува Гардијан.

Викендов авинот на „Јунајтед ерлајнс“ кој патуваше од Днвер во Хонолулу, во кој имаше 231 патни и десет членови на екипажот, мораше да се врати назад во Денвер бидејќи за време на летот се расипал еден од моторите.

Како што јавија американските медиуми авионот безбедно слетл во Денвер, нема повредени, иако делови од авионот пажале, а тој за малку ќе се урнел врз станбени објекти.

Компанијата излезе со препораки за приземјување на Бониг 777 на стотици авиони во светот, откако американската федерална управа за воздухопловство доцна синоќа нареди засилени инспекции на авионите слични на оној што за малку ќе се урнеше во Денвер, и дека авионите Боинг 777 се приземјени.