Биткоин достигна 1 трилион долари пазарна вредност, еден биткоин вреди 56.000 долари

Светската криптовалута број 1 – Биткоин,  во петокот достигна рекордно висока вредност, за прв пат до сега постигнувајќи пазарна вредност од над 1 трилион долари.

Еден биткоин БТЦУСД, 7,66%, скокна на рекордни 56.238,55 американски долари, врз основа на цените што ги следи CoinDesk, за кратко доведувајќи ја својата вкупна пазарна капитализација до врв од 1,043,317,273,952 долари, според податоците на истражувачката компанија CoinMarketCap.com.

Биткоинот последен пат порасна за 7,66% во петокот на околу 56.238 американски долари, и се зголеми за над 86% од почетокот на 2021 година. За споредба, цените на златото GC00, 0,30%, на кои биткоинот честопати се натпреварува за инвестициски долари, до сега се намалени за скоро 6% оваа година.

Во меѓувреме, индексот S&P 500 SPX, -0,01% очекува годишна добивка од 4,5%, Dow Jones индустрискиот просек DJIA, 0,23% е во пораст од 3,3% и Nasdaq Composite индексот COMP, 0,15% од почетокот на годинава е во добивка од над 8%.

Целиот текст прочитајте го на Пари.