САД од денес повторно се дел од Парискиот договор

САД и официјално се приклучија на Договорот за климата во Париз, а администрацијата на Бајден најави драстично намалување на штетните емисии на гас во следните три децении, пренесува Ројтерс.

Американскиот пратеник за клима Џон Кери ќе учествува денеска на видео состаноци по повод повторниот влез на САД во Парискиот договор со амбасадорите на Велика Британија и Италија, генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш и пратеникот на ООН за климатски промени Мајкл Блумберг.

Агенцијата наведува дека научниците и странските дипломати го поздравиле враќањето на САД на договорот, кој стана официјален денес, 30 дена откако претседателот eо Бајден го потпиша указот на првиот ден од неговиот мандат.

Ројтерс известува дека претседателот Бајден ветил дека ќе го отвори патот до нето емисија на нула во САД до 2050 година, што според научниците целта е во согласност со потребното, нагласувајќи дека глобалните емисии мора да се преполоват до 2030 година. За да се спречи најмногу разорни ефекти од глобалното затоплување.

Бидејќи скоро 200 земји го потпишаа Парискиот пакт 2015 за да спречат катастрофални климатски промени, Соединетите држави се единствената земја што чекори напред, кога поранешниот претседател Доналд Трамп направи таков чекор, оправдувајќи се со тоа што борбата против климатските промени ја чини и земјата многу, според агенцијата.