7 природни начини: Еве како да спречите појава на камења во бубрезите

Поради недостаток на течност во телото, се формираат микроскопски кристали и наслаги во урината. Камења во бубрезите се јавуваат поради: дехидрација, дебелина, ненадејно слабеење, нездрава исхрана

Еве како да спречите камен во бубрег на природен начин:

  1. Хидратација

Водата е извор на живот. Запомнете го тоа, а потоа одете до фонтаната, истурете вода и пијте. Луѓето кои имаат камења од песок или бубрег, честопати се советуваат од лекарите да пијат што повеќе вода – по можност околу 3 литри чиста вода на ден!

  1. Намалете го натриумот

Ако јадете голема количина на натриум, се формираат камења во бубрезите.

Храна која содржи големи количини на натриум е: преработена храна, конзервирана храна, крекери, солена храна, производи од излечено месо, брза храна итн.

  1. Повеќе зеленчук, помалку месо

Ако јадете многу црвено месо, живина, јајца и морска храна, уричната киселина се таложи и се акумулира. Заменете ги овие производи со мешунки.

  1. Кажете НЕ на строгата диета

Диетата е стресна за организмот и во никој случај не е добра за бубрезите.

  1. Не се откажувајте од калциумот

Ако сакате да избегнете камен во бубрег – намалете го калциумот, но не треба да го исфрлате од исхраната бидејќи може да доведе до зголемено формирање камења во бубрег. Калциумот во комбинација со оксалати имаат тенденција да се врзуваат во цревата, со што се намалува формирањето на камења.

На пример: салата од свеж спанаќ може да предизвика камења во бубрезите, но ако посипете спанаќ со сирење, ќе го избегнете овој несакан ефект.

  1. Здрава тежина

Дебелината предизвикува формирање на камења во бубрезите. Луѓето склони кон дебелеење јадат повеќе солена, преработена храна, како и брза храна и месо.

  1. Зголемете го внесот на магнезиум

Магнезиумот ќе ја минимизира веројатноста за формирање камења во бубрезите.