Нафтата падна пред состанокот на ОПЕК +

Цените на суровата нафта паднаа поради нервозата кај инвеститорите пред состанокот на групата ОПЕК +, која треба да одлучи дали да ги ограничи ограничувањата на производството со цел да се балансираат понудата и побарувачката на глобалните пазари.

Цената на фјучерсите на нафтата за Брент во Северното Море за испорака во јануари, чиј договор за тој месец завршува денес, падна за 46 центи или 1,0 проценти, на 47,72 долари за барел. На многу поактивно тргување со Брент, за испорака во февруари, цената беше 47,83 УСД за барел, што е за 42 центи помалку од претходната трговска сесија.

Фјучерсите на нафтата за американски ВТИ за јануари паднаа за 48 центи, или 1,1 процент, на 45,05 долари за барел, пренесува Ројтерс.

Сепак, цените на двата вида нафта зајакнаа за над 20% во ноември, што е нивниот најголем месечен раст од мај, поттикнат од надежта дека три надежни вакцини против коронавируси ќе го ограничат ширењето на епидемијата и со тоа ќе ја поддржат побарувачката за гориво.

Аналитичарите и трговците исто така се надеваат дека Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и сојузниците, вклучително и Русија – група наречена ОПЕК +, ќе го одложат зголемувањето на производството на нафта планирано за следната година, откако вториот бран Ковида-19 ја поткопа глобалната побарувачка на гориво.

ОПЕК + претходно најави дека ќе го зголеми испумпувањето за два милиони барели дневно (ден) во јануари, што е околу 2,0 проценти од глобалната потрошувачка, по рекордното намалување на испораките оваа година

Групата одржа прелиминарна рунда разговори во неделата, но сè уште не постигнала консензус за политиката на производство на нафта за 2021 година пред најавените главни состаноци за денес и утре, изјавија четири извори од групата ОПЕК + за Ројтерс.

Отсуството на договор за континуирано намалување на производството, што би се одразило на падот на цената на самото тргување за пет долари за барел, дополнително би придонело за флуктуација на краткорочните цени, проценуваат аналитичарите.

Зимскиот бран на инфекции се очекува да ја намали глобалната побарувачка на нафта за три милиони барели на ден, додаваат експертите.

АНЗ процени дека вишокот на пазарот на нафта може да достигне од 1,5 милиони до три милиони барели дневно во првата половина на 2021 година, доколку ОПЕК + не продолжи со ограничувањето на производството.