По навика Баерн го победи Дортмунд: Овојпат според приходите од ТВ-правата!

Европскиот гигант Баерн Минхен се очекува да биде број 1 во однос на телевизиските права во Германија. Податоците ги објави авторитетниот магазин „Кикер“.

Баварците, кои освоија пет трофеи од толку многу во календарската 2020 година, добија 105,4 милиони евра телевизиски права. Од нив, 74,3 милиони евра доаѓаат од домашниот телевизиски пазар, а остатокот од меѓународниот.

Второпласирниот Борусија Дортмунд е втор со приходи од 94,95 милиони евра, но за нив „внатрешниот“ удел изнесува 73,34 милиони евра.

Баер Леверкузен е трет со 88,07 милиони евра, следен од РБ Лајпциг (81,69 милиони евра) и Борусија Менхенгладбах (77,6 милиони евра). На дното на елитните германски тимови се наоѓа дебитантот Арминија Билефелд, кој доби 34,31 милиони евра од телевизиските права.