Познати причините за смртта на легендарниот Шон Конери

Причините за смртта на британскиот филмски актер Шон Конери, кој почина на 91-годишна возраст, беа пневмонија, срцева слабост и старост. Ова го објави американското онлајн издание „TMZ“, повикувајќи се на официјални документи со причините за смртта.

Во документот се наведени причините респираторна инсуфициенција предизвикана од пневмонија, атријална фибрилација (атријална фибрилација, форма на аритмија) и возраста на актерот, соопшти агенцијата.

Конери, најпознат по улогата на првиот Џејмс Бонд и постојано признат како нејзин најдобар изведувач, почина во сон на 91-годишна возраст на 31 октомври во неговиот дом на Бахамите. Во својата кариера, актерот има над 90 филмови, има работено со познати режисери како Стивен Спилберг, Сидни Лумет, Брајан де Палма и др.

Конери е добитник на Оскари, БАФТА, Златни глобуси и многу други награди. Во 2000 година тој беше одликуван со Орден на Британската империја од кралицата Елизабета Втора.

 

Почина славниот актер Шон Конери