Синот на Марадона: Татко, никогаш нема да умреш!

Синот на Диего Марадона, Диего Армандо Џуниор се прости од својот татко, кој почина во средата.

„Не можете да замислите колку бев среќен само што го гледав покрај мене … Се чувствував непобедливо !!!! Не можете да замислите колку ќе ми недостасува оваа прегратка, тато, колку ќе ми недостига да го гледам нашиот сакан Наполи со тебе !! А моите деца ?? Што ќе прават без нивниот дедо ??? Ветувам дека секогаш ќе бидат на ваша страна, секогаш ќе ве бранат и секогаш ќе се тапкаат по гради кога ќе зборуваат за нивниот дедо !!!

Татко, капетан на моето срце, никогаш нема да умреш, затоа што ќе те сакам до последниот здив !! Чекај ме и дојди и барај ме кога ќе ми дојде часот, затоа што отсекогаш те сакав покрај мене, затоа што син покрај татко му не се плаши од ништо! Среќно, „десет“ од моето срце !! Те сакам “, напиша Диего Армандо Марадона Џуниор.