Бајден: Ние војуваме со вирусот, не едни со други

Во пресрет на националниот празник Денот на благодарноста, новоизбраниот американски претседател Џо Бајден повика на единство, велејќи дека коронавирусот ја уништил нацијата во последната година.

Говорејќи во Делавер, Бајден рече дека вирусот „донесе болка, загуба и фрустрација“ и дека болеста однесе толку многу животи што ги подели и ги налути Американците.

„Знам дека земјата е уморна од борби, но мора да запомниме, ние војуваме со вирусот, не едни со други, рече Бајден.

Тој ги повика Американците да ги удвојат своите напори во борбата против КОВИД-19.

„Едноставно, тогаш го забележавме. Сите сме во ова заедно “, потенцираше Бајден.

Повеќе од 260 000 луѓе починаа како резултат на инфекција со коронавирус во САД од почетокот на пандемијата. Потврдени се повеќе од 12,6 милиони случаи на КОВИД-19.

Повикот на Бајден стигна еден ден пред Денот на благодарноста, кој се слави на четвртиот четврток во ноември и за кој здравствените власти стравуваат дека собирите и прославите ќе доведат до ново зголемување на бројот на случаи со коронавирусот и дека дополнително ќе ја влошат епидемиолошката состојба.

Некои американски држави ги заострија своите ограничувачки мерки за борба против коронавирусот пред празниците.

Според извештаите, повеќе од три милиони луѓе ги минале контролните пунктови на аеродромот од петок до недела, занемарувајќи ги препораките на Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) за одложување на планираните патувања.