Доналд Трамп за прв пат призна дека Бајден победи, но со изборни измами

Претседателот Доналд Трамп за прв пат прифати дека Џо Бајден е избран за следен претседател, објавувајќи изјава во неделата дека демократот „победи затоа што изборите беа наместени“.

Сите механички „бубачки“ што се случија на Изборната ноќ беа обид да се украдат гласови.

Сепак, тие успеаја да го сторат тоа без да ги фатат. Изборот по пошта е болна шега, рече Трамп на Твитер.

Според него, поранешниот потпретседател ја освоил само Белата куќа во очите на медиумите. Трамп рече дека ветил дека ќе продолжи да се бори против, како што рече, „лажни“ избори.

Тој победи само во лажните вести. Јас не признавам НИШТО! Ни претстои долг пат. Тој исто така напишал.

Потсетуваме дека Џо Бајден беше прогласен за победник на изборите овој месец, но Трамп одбива да ја признае неговата победа. Неговите адвокати неуспешно ги оспорија резултатите на суд.

Бајден веќе го започна процесот на предавање на власта, иако Белата куќа одби да соработува. Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, им порача на младите републиканци дека претседателот Трамп е решен да ги оспори резултатите на суд и да добие втор мандат.

На краток рок, Трамп се очекува да се вклучи во кампањата за поддршка на републиканските кандидати за сенатори во државата Џорџија, на кои им претстои втор круг на 5 јануари. Овие избори ќе одредат дали Републиканската партија ќе ја задржи контролата врз горниот дом на Конгресот на САД.

Трамп, исто така, размислува за лансирање на нов телевизиски канал или социјални медиуми за да се натпреварува со оние за кои вели дека го предале и ја ограничиле неговата способност да комуницира директно со Американците, според неколку советници.