ВМРО-ДПМНЕ утре ќе протестира во Скопје и во четири други градови поради загадениот воздух

Владата на СДСМ продолжува со својата неодговорна политика во однос со најгорливото прашање – загадениот воздух, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Загадениот воздух и во ек на пандемија убива, а власта вели дека тоа е само магла.

Поради неспособноста на владата предводена од Заев животот на граѓаните е изложени на опасност.

ВМРО-ДПМНЕ апелира поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на КОВИД-19, бремените жени и хронично болните да се ослободат од работа, и во приватен и во државен сектор.

Наместо политиканство од страна на оваа неспособна Влада, потребни се одлуки.

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира утре во Скопје и во четири други градови,“ се вели во соопштението.

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓаните утре 29.10.2020 од 19:00 часот на протест пред Влада на Република Македонија. Протести дополнително ќе се одржат и во Битола, Струмица, Тетово и Куманово.