Барак Обама лично го поддржа Џо Бајден на митинг во Пенсилванија

Поранешниот американски претседател Барак Обама денес се приклучи на изборната кампања за прв пат во поддршка на демократскиот кандидат eо Бајден, кој е во спорна трка со републиканскиот претседател Доналд Трамп, само неколку дена пред изборите на 3 ноември, објавија новинските агенции.

На отворен митинг во Филаделфија, најголемиот град во Пенсилванија, Обама, кој беше претседател осум години со потпретседателот Бајден, ги покани луѓето да гласаат за кандидатот на Демократите. Присутните на митингот во своите автомобили го слушаа говорот на Обама, кој броеше околу 300, објави Асошиејтед Прес.

Барак Обама, кој останува познат меѓу Американците, ја критикуваше политиката на Доналд Трамп за борба против Ковид-19, неговиот одговор на расистичките немири и неговиот однос кон претседателската функција.

Според Обама, Трамп не покажал интерес за совесното работење на претседателската функција и го третира како „реално шоу што може да привлече внимание“.

Поранешниот претседател рече дека Доналд Трамп не може да ги заштити Американците од новата пандемија на коронавирусите. „Тој не можеше да ги преземе ниту наједноставните чекори за да се заштити“, рече Обама. „Eо ќе ја стави под контрола оваа пандемија со план за бесплатно тестирање и бесплатни вакцини за секој Американец и осигурете се дека нашите херои од првата линија никогаш не бараат од другите земји за потребната опрема“, увери Барак Обама.

Поранешниот американски претседател го коментираше и објавувањето на Њујорк Тајмс дека една од компаниите на Трамп има банкарска сметка во Кина. “Знаеме дека тој продолжува да работи со Кина затоа што има тајна сметка во кинеска банка. Како е тоа можно?”, Праша Обама.

Тој потсети на друга публикација на Њујорк Тајмс во која се вели дека Трамп платил само 1.500 УСД данок во 2016 и 2017 година и коментира дека купувачите на сладолед веројатно плаќале повисоки даноци од сегашниот претседател.

Повеќето жители на Пенсилванија гласаа за Обама на претседателските избори во 2008 и 2012 година. Во 2016 година тие го поддржаа кандидатот за републиканците Доналд Трамп. Пенсилванија е една од државите што се смета за клучна за исходот на претседателските избори на 3 ноември.