Лошата страна на хороскопските знаци!

Овен
Барем тој не е незадоволен

Кога ќе му донесете слава на емотивно, но пристојно момче, никој не сака да верува дека сте способни за суровост. Овните се тврдокорни луѓе, не можат да влезат во положбата на другите. Тие минуваат низ овој свет со ширум затворени очи. До крајот, тие никогаш не разбираат дека другите не се тука заради нивна лична забава и погодност, туку се живи луѓе кои имаат свои животи и проблеми. Овенот е роден да се натпреварува. Кога ќе изгуби, чувствува силна болка. Амбицијата и неможноста да се биде над нештата го претвораат од д-р Џекил во г-дин Хајд. Барем тој не е многу незадоволен!

Бик
Тој го губи контактот со реалноста

Луѓето кои не ги познаваат добро би рекле дека Биковите се премногу смирени. Но, ова е погрешен впечаток. Нивното слабо и избалансирано однесување ги доведува во заблуда луѓето дека Биковите имаат челични нерви и ретко се лутат. О, тие се лути! Многу почесто отколку што замислувате. Само што нивната точка на вриење е поголема. Тие го задржуваат својот бес кога пареата се згуснува во шпоретот под притисок. И кога веќе не можат да издржат, тие експлодираат како атомска бомба. Во такви моменти на бес, тие ја губат секоја врска со реалноста. Дури и кротките и образовани Бикови можат да се борат.

Близнаци
За тоа е виновен лошиот близнак

Близнакот е добар човек. Лошото во него доаѓа од другиот близнак. Неговата вина е што родените под овој знак се однесуваат како луѓе со биполарно растројство: хаотично, промени во расположението и несигурни. Тие се лутат буквално за неколку секунди. Лажат, претеруваат и ја изобличуваат вистината само за забава или за да се претстават во подобро светло. Тие не покажуваат милост кон луѓето што не ги сакаат. Близнаците се исто така големи манипулатори. Тие можат да бидат топли и пријателски расположени со луѓе кои воопшто не ги почитуваат затоа што сакаат да си играат со нив како мачка со глувче.

Рак
Срцето на темнината

Дали сте ја споделиле својата тајна со нив? Сериозна грешка! Ова ќе се сврти против вас. Ракот нема ограничувања и кога сака да ве повреди, станува навистина суров. За раковите се вели дека се топли, љубовни и сочувствителни. Ова е додека не стапнете на нивната опашка! По првичната конфузија на навредата, тие се свртуваат против вас целиот свој арсенал – суптилен сарказам, генијална способност да ги допираат слабостите на секоја личност и тотална бескрупулозност. Ако решат дека не сте нивен вистински пријател, тие ќе ве уништат. Ќе го скршат вашето достоинство и ќе ве понижуваат во јавноста повторно и повторно.

Лав
Пресметувачки ѓавол

Лавот е калкулатор кој се пресметува. Тој знае како и да влијае на вас и да изгледа добро во очите на општеството. Кога сака да повреди – без разлика дали бара одмазда или само ги извршува своите цели – тој ќе користи сарказам и навреди, исто како и Ракот. Но, додека Ракот ја губи самоконтролата и го става целото свое срце во злобниот напад, Лав го прави тоа намерно, без многу емоции. Лавовите ретко ги напаѓаат посилните, иако во никој случај не може да се каже дека се кукавици. Наместо тоа, тие се рационални: исто како Кралот на џунглата, тие го таргетираат најслабиот плен и го бркаат како игра.

Девица
Не е зло, воопшто

Девиците не се злобни. Тие се нечувствителни. Тие не ги бараат вашите маани, тие се исклучително критични луѓе. Ова произлегува од големата желба на Девицата да биде корисна, да заврши добра работа, да покаже прецизност. Ако е можно, приближете се до совршенството. Овој стремеж ги води во заблуда дека и другите се стремат кон истото. Соодветно на тоа, Девиците веруваат дека луѓето би биле исклучително среќни да слушнат за нивните недостатоци и недостатоци, опишани на најбрутален и директен можен начин. За нив, сочувството, сочувството и милоста се ирационални манифестации на човечка слабост.

Вага
Немесис со сите грифини

Вагите се љубезни и воспитани до точка. Поточно, до моментот кога ќе им се спротивставите или ги навредите. Тогаш тие стануваат митолошки суштества, односно Немесис. (Не е залудно дека Немесис, античката грчка божица на одмазда, е прикажана со скали – кога е потребно, таа и нејзините грифини ја вратија правдата во еден миг.) Напротив – тие стануваат прилично агресивни, па дури и брутални. Може да покажат привремена суровост, за што подоцна донекаде се каат.

Шкорпија
Тој е познат

Во нив има повеќе добро отколку, да речеме, во егоцентричниот Овен или во ладнокрвниот Јарец. Но, има уште лошо. Не залудно се познати како исклучително суров и одмаздоубив знак. Ако решат дека сте постапиле неправедно, ќе ве згазат. Но, пред тоа, тие ќе ве прободат со безброј отровни зборови, да се втурнат во калта на нивното понижување, сè додека вашето достоинство не се стопи во мала смрдлива локва. Најлошо од сè е што сомнителните Шкорпии не постапуваат според факти и докази, туку се водат од сомневање. Тие никогаш не се обидуваат да проверат дали е вистина она што тие мислат.

Стрелец
Морален фанатик

Стрелците воопшто не се добри – факт познат на сите, освен на самите Стрелци. Она што ги прави особено лоши е тоа што тие воопшто не го сфаќаат тоа кога се сурови. Моралните принципи им се поважни од љубезноста. Родените под овој знак се милостиви и пожртвувани, но кон странци. Обрнете внимание на лицето кое прво се спушта да завои жртва на несреќа или да го прегрне питачот со најмногу мирис на урина кој се онесвестил на улица – тоа мора да биде Стрелец. Но, голем дел од јавната активност на овој милостив господин обично не му остава време на неговите најблиски.

Јарец
Ледени одмаздници

Обично Јарецот е премногу зафатен со себе и со своите работи за да обрне внимание на вас. Но, понекогаш, особено ако ги надминете границите на неговото трпеливост, можеби ве привлекува неговото осветоубиво око. Во принцип, сигурно сте го навредиле сериозно или сте покажале страшна дрскост за да го испровоцирате. Но, знај, Јарецот не заборава. Неговата душа е исполнета со темнина, ладното срце е целосно замрзнато. Одмаздата може да дојде кај вас за една недела, еден месец, па дури и со години. Ќе ги залепи своите рогови во вашата најмека ткаенина, така што нема да знаете ниту од каде потекнува.

Водолија
Кул и арогантен

Водолијата е кул, пресметлива и арогантна, но никому не му пречи, бидејќи најчесто немаат интерес да се доближат до плебсот – разберете, со сите други. Исклучок се единиците избрани од Водолија за да бидат скоро еднакви со него и достојни за неговото внимание. Во потрагата по големи идеи и стремеж кон врвот, тој не забележува што е во неговите нозе. Може да се случи да згази на овој или оној. Тој ги прифаќа своите грешки како апстрактна грешка во системот. Само грешките на другите се вистински – Водолиите не можат да ги игнорираат или заборават.

Риба
Нема храброст за одмазда

Рибите обично болат од страв да не бидат повредени. Така, предвидувајќи ги настаните, тие всушност можат да бидат доста опасни. Но, генерално, луѓето родени под овој знак воопшто не се злобни. Типично е за навредените Риби да започнат да прават пеколен план за одмазда. Бидејќи има премногу имагинација, нејзините дизајни за одмазда се достојни да бидат опишани во криминалистички роман. Но, на крајот на Рибите и станува здодевно или нема решеност, а нејзините планови остануваат само фантазии. И, таа само се жали лево и десно за својот мачител сè додека не го кара со сите нивни заеднички пријатели.