Макрон: Терористите нема да успеат да го поделат француското општество

Терористите нема да можат да го поделат француското општество, опскурантизмот нема да победи, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон во врска со убиството на наставникот по историја во париското предградие Конфланс-Сен-Онорин.

Макрон го нарече нападот исламистички тероризам и напад врз републиката, јави БТА. „Денес, еден граѓанин е убиен затоа што бил учител и затоа што студирал слобода на говор“, рече претседателот, кој застана во близина на училиштето во кое предаваше жртвата и пред кое беше нападнат со нож. Францускиот лидер рече дека целата земја стои зад нејзините наставници.

Во врска со случајот се приведени четири лица. Според полицијата, ова се татковините на напаѓачот. Се вршат претреси во домот на мажот кој беше застрелан од полицијата.

Според француската телевизија БФФ, напаѓачот бил 18-годишен Чеченец роден во Чеченија.
Според полициски извор, пред десет дена наставникот покажал цртани филмови со пророкот Мухамед на час, како дел од дискусијата за слободата на говорот.

Нападот го осуди претседателот на француското национално собрание Ричард Феран, кој на Твитер порача дека убиството на наставникот по историја е напад врз слободата на изразување и вредностите на Француската Република

Десничарската популистичка лидер Марин Ле Пен рече дека „исламизмот е во војна“ против Французите, а министерот за образование Jeanан-Мишел Бланкер ја повика нацијата да биде обединета и решена пред исламистичкиот тероризам.