Човек кој викал „Алах Акбар“ обезглавил наставник во Париз

Француската полиција застрела маж во експлозивен елек близу Париз, извикувајќи Алах Акбар, за кого се тврди дека претходно обезглавил наставник, пренесува Дејли меил.

Жртвата е учител кој ги налутил своите родители покажувајќи карикатури на пророкот Мухамед. Извор од Ле Паризиен изјави: „Жртвата неодамна ги научи своите студенти на слобода на изразување и покажа цртани филмови со Мухамед“. Според изворот, ова го разбеснило родителот кој го нападнал наставникот со кујнски нож и му го отсекол главата. Француското национално обвинителство за борба против тероризмот потврди дека истражува истрага за напад во кој еден човек беше обезглавен во периферијата на Париз.

Телото на обезглавениот маж е пронајдено околу 17:30 часот. Кога пристигнала полицијата, наводниот сторител сè уште бил на местото на злосторството и се заканувал со оружјето.

Тој побегна во блискиот град на околу 2 милји оддалеченост, каде одби да се предаде. Тој мавтал со пиштол и им се заканувал на официјалните лица. Според FranceNews24, нападот е поврзан со карикатурите на пророкот Мухамед, објавени од „Шарли Ебдо“. Инцидентот се случил среде бел ден во близина на училиште. Местото на наводното убиство, како и местото каде што е убиен сторителот, се запечатени.