Чаеви и нивните здравствени придобивки

Во периодов на настинки, чајот е неизбежен пијалок за смирување на иритираното грло. Чаевите од нане и мајчина душица се идеални пијалоци за зајакнување на отпорноста на организмот кон настинки и вируси.

Со илјадници години на исток, чајот се сметаше за клуч за добро здравје, среќа и мудрост, поради што го привлече вниманието на истражувачите од Запад, кои откриваат бројни здравствени придобивки од различни видови чај

Чај од липа за настинки 

Во случај на настинка, најдобро е да посегнете по чај од липа. Овој чај ја ублажува кашлицата, поттикнува потење и ја зголемува отпорноста кон инфекции. Се препорачува да се консумира секој ден како превентива.

Белиот чај го забрзува метаболизмот 

Белиот чај е богат со моќни антиоксиданти, полифеноли кои го забрзуваат чистењето на црниот дроб од токсините. Го забрзува метаболизмот и го забрзува слабеењето. Исто така, содржи антиоксиданс ECGC, кој спречува формирање на нови масни клетки.

Зелениот чај штити од деменција 

Зелениот чај го забрзува топењето на мастите, го забрзува метаболизмот и ја забрзува работата на црниот дроб. Го регулира нивото на шеќер во крвта, што го стимулира чувството на ситост и го намалува холестеролот. Покрај тоа, неговите активни супстанции, полифенолите, го одржуваат здравјето на мозочните клетки. Се препорачува да се пие секој ден, бидејќи тоа е добра превенција од деменција и Алцхајмерова болест.

Нането ја ублажува надуеноста 

Слично на чајот од коприва и бреза, нането делува како диуретик и се користи за да помогне при запек. Чајот од нане ја зголемува подвижноста на дигестивниот тракт и го олеснува варењето на храната и ги ублажува грчевите и надуеноста.

Чајот од хибискус го намалува крвниот притисок 

Овој чај е борец против висок крвен притисок. Студиите потврдија дека редовното пиење од две до три шолји чај на ден го намалува крвниот притисок и е подеднакво ефикасно како и лековите за висок крвен притисок. Покрај тоа, чајот од хибискус го штити организмот од слободни радикали, хронични болести, дијабетес и срцеви проблеми.

Ѓумбир за главоболки и гадење 

Покрај ублажувањето на воспалителните процеси во организмот, чајот од ѓумбир го регулира апетитот и ја намалува подуеноста. Затоа, се препорачува при гадење и болка во менструацијата. Тоа е одличен избор за главоболки.

Чај од коприва против алергии

Овој чај помага во чистење на крвта од токсини и ја забрзува работата на црниот дроб. Се користи во третман на кожни болести, но и при ублажување на алергии на полен. Дејствува како антихистамин и ги ублажува симптомите како што се кашлица, течење на носот и чешање на очите.